aktualna izložba

Đorđe Jandrić

U petak, 22. studenoga u 19 sati otvorit ćemo izložbu djela Đorđa Jandrića pod zajedničkim nazivnikom KUDIKAMO HRPA  a izložba će biti otvorena do 15. prosinca.

Hrpe, koje je zagrebački umjetnik Đorđe Jandrić započeo raditi u devedestim godinama, prvotno su bile realizirane nasipavanjem ili istresanjem nekiparskih materijala koji su formirali poluamorfne stošce. Vrlo su se brzo transformirale u dvodimenzionale prostorne tlocrtne projekcije piramide ili stošca, najčešće kao grafitni crteži koji su predstavljali kvadrat kojem su upisani krug i istokračan trokut. Jandrić ih radi skicozno i namjerno nesavršeno, a svevši hrpu na crtež uspostavlja eklatantan znak kojim svodi volumen na dvodimenzionalan iskaz. Takvi crteži, točnije njih deset, čine i polovicu izložbe Kodikamo Hrpa postavljene u varaždinskoj galeriji Zlati ajngel, dok drugu polovicu čini identični broj crteža QR koda. Crteži su rađeni tehnikom grafita na papiru, formata 51x51 cm, od kojih je prvi nula a ostale određuje broj hrpa, od jedan (1) do devet (9) na način da je format podijeljen (po horizontali i vertikali) pripadajućim brojem - od jednog (1) do osamdeset i jednog (81) kvadrata. U sljedećoj fazi, svi se crteži, osim nule koja ostaje crnim grafitom ispunjena površina, virtualno koloriraju u spektru (u pretapanju) boja i za svaki se obojani crtež izrađuje odgovarajući QR kod koji se iscrtava grafitom na papiru u formatu 51x51 cm. Izložbu, fizički, čini dvadeset crno-bijelih crteža u istom formatu s mogućnošću virtualnog bojanja posredstvom posjetiteljevog mobitela.

biografija

Đorđe Jandrić rođen je 7. 12. 1956. u Zadru. Studij arhitekture na Sveučilištu u Zagrebu upisao je 1975. ali ga prekida 1978. godine kada u istom gradu na Akademiji likovnih umjetnosti upisuje Nastavnički odsjek te studij povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu. Diplomirao je 1985. i stekao zvanje profesora likovnog odgoja i likovnih umjetnosti. Od 1985. do 1991. radi kao nastavnik u osnovnoj i srednjim školama, a 1995. godine počinje raditi kao asistent na Tekstilno - tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje 2007. dobija zvanje docenta. Iste godine prelazi na Akademiju primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci gdje je 2022.godine umirovljen. Od 1981. godine do danas održao je trideset samostalnih i sudjelovao na osamdesetak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Predstavnik je Republike Hrvatske na izložbi Kip i objekt u Bratislavi 2005. i u Ženevi na izložbi Europart 2008.godine. Višestruko je nagrađivan, a autor je više skulptura u javnim prostorima. Radovi mu se nalaze u brojnim muzejskim, galerijskim i privatnim zbirkama, a 2020. godine objavljenja mu je i monografija s tekstom Mladena Lučića u izdanju Petikata iz Zagreba.

U svom permanentnom istraživanju pojma skulpture izražava se u gotovo svim vizualnim medijima (kiparstvo, slikarstvo, crtež, performans, video, film).

Živi i radi u Zagrebu.

trajanje
22.11.-15.12.2024.
pdf katalog
pogledaj / preuzmi

Radno vrijeme

Otvoreno radnim danom od 18 do 20 sati, subotom i nedjeljom od 10 do 12 sati, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno.

Mogućnost organiziranih grupnih posjeta po najavi i izvan radnog vremena. Ulaz besplatan